Birželio 14 dieną Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena, kuri primena mums apie 1941 m. Sovietų Sąjungos pradėtus ir ne vienerius metus tęsė masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso buvo ištremta apie 130 tūkst. Lietuvos gyventojai.
Šiai tautos tragedijai atminti visame Lietuvoje vyksta renginiai. Rokiškyje gyventojai kviečiami į renginių ciklą „Atmintis gyva“.
Ištverti tremtį padėjo viltis
Jau iš ryto rokiškėnai, nepabūgę lietaus, rinkosi L. Šepkos parke prie Tremtinių kryžiaus. Čia uždegtos žvakutės buvo išdėstytos į žodį „Viltis“. Kaip sakė istorikas, Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Algis Kazulėnas, iš tėvynės ištremti žmonės neprarado vilties grįžti – kad ir po dešimties ar penkiolikos metų. Viltis ir tikėjimas padėjo išlikti ir ištverti tremties sunkumus.
Pagerbę tremties auksas, rokiškėnai išskubėjo į Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią, kur už tremtinius ir politinius kalinius buvo aukojamos Šv. Mišios. Į Šv. Mišias atvyko ir rajono vadovai – meras Ramūnas Godeliauskas, vicemerai Antanas Taparauskas ir Audronė Kaupienė.
Be atminties nesukursime ir viltingos ateities
Vėliau visi susibūrė prie paminklo „Negrįžusiems iš tremties“ Vytauto gatvėje, kur 12 val. visuotine tylos minute buvo pagerbti ne tik Lietuvos tremtiniai, politiniai kaliniai, bet ir dabar vyksta karo Ukrainoje aukos.
Visi kalbėjusieji – tiek Seimo pirmininko pavaduotojas Jonas Jarutis, tiek rajono meras R. Godeliauskas, tiek A. Kazulėnas pabrėžė atminties svarbą. Atsiminti tautos istorijos faktus, atsiminti tuos, kurie buvo ištremti ir nebegrįžo, tuos, kurie grįžo ir tuos, kurių likimas nežinomas. Rajono meras R. Godeliauskas padėkojo visiems, kurie susirenka į tokias šventes, kurie jas organizuoja, jose dalyvauja, nes, pasak mero, tik atsimindami, kas buvo, galime kurti viltingą dabartį.
Minėjime taip pat buvo paroduota Rokiškio kultūros centro mėgėjų teatro pastatyto spektaklio „Svetima žemė“ iša, skambėjo tremtinių dainos.
Partizanams atminti
Po pietų rokiškėnų laukia dar keletas renginių. Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje 16 val. vyks knygos „Mokytojas ir partizanas Kazimieras Kalpokas“ pristatymas.
Rokiškio kultūros centro Mažojoje salėje 17.30 val. laukia meninė instaliacija „Liepsnojanti atmintis“, o 18 val. – dokumentinis filmas „Kai baltas Vytis pakils“, skirtas kraštietei partizanei Dianai Glemžaitei atminti, kurios 100-ųjų gimimo metinės minėtiems jau kitais metais.
Filmas pasakoja apie okupantų sugniuždytą D. Glemžaitės talentą, poetės pasirinkimus tapti ryšininke ir partizane, atskleidžiančius jos charakterį ir auklėjimą, to laikmečio kaimo žmonių nuoširdumą ir bendravimą, psichologinę stiprybę ir partizaninio moterų karo rykštę – išdavystę. Pagrindinės herojės Dianos herojės įvertino Kauno valstybinio teatro filmą Vigita Rudytė, jos mylimąjį partija Juozą Bul rekonstruktorių klubo „Miško broliai“ narys Eimantas Gelūnas.
Filmo scenarijaus autorė ir režisierė – žurnalistė Danguolė Bunikienė, kuri patriotine tematika yra sukūrusi jau penkis filmus. Filmo sukūrimą rėmė Rokiškio, Kupiškio ir Zarasų rajonų savivaldybės, taip pat Kupiškio ir Rokiškio rajonų įmonės.
Daugiau naujienų rasite portale Miesto naujienos.
Source link